Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı seçilen Onur Okyay, başkanlık görevinden 3 aylık dönemi Özgür Kocaeli gazetesine değerlendirdi, “Göreve gelirken yaptığımız ilk icraat odamız için bir web sitesi kurmak oldu. Yaptığımız tüm çalışmalarımızı ve duyurularımızı sitemizden üyelerimize duyuruyoruz. Sitemizi kurduğumuz ilk aydan bu yana çok büyük bir ilgi gördü. Üyelerimiz çok dağınık şekilde çalışıyor. Görev sürem boyunca üyelerimizi toparlamak ve tek çatı altına toplamak için çaba göstereceğiz” dedi

Dört yılda sekiz yıllık hizmet yapmak istiyor

Mehmet Onur Okyay 10 Mart’ta yapılan seçimlerde 408 oy alarak açık ara başkan seçilmişti. Okyay 3 aydır görevinin başında. İçerisinde kuyumcu, gümüşçü, kaportacı, araç yıkamacı, motorcu, hidroelektrikçi, bisiklet tamircisi, tekne tamircisi, kaynakçı ve soğuk demirci gibi birçok esnaf grubunun yer aldığı ve bugün yaklaşık bin 540 üyesi bulunan Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın Başkanı Mehmet Onur Okyay ile özel bir söyleşi yaptık. Okyay, gazetemize çok özel açıklamalar yaptı. Okyay “Seçim geride kalalı üç ay oldu. Önümüzde dört yıllık bir süreç var ama biz Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak rehavete kapılmadan yolumuza devam edeceğiz. Amacımız dört yıllık süreç içerisinde sekiz yıllık hizmet yapmayı hedefliyoruz çünkü bu sistem içerisinde farklılık ortaya koymak istiyoruz” diyor.

İşte Başkan Okyay’ın gazetemize anlattıkları…

İLK KEZ ODANIN WEB SİTESİ KURULDU

Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın internet sayfası ya da bir dijital platformu yoktu. Göreve geldiğimiz günden itibaren bir internet sayfası kurulması için çalışmalarımızı başlattık ve odamızın internet sayfasını kurduk. İnternet sayfası sayesinde esnafımızla ilgili yaptığımız çalışmaları anlatabiliyoruz. Bu çalışmaların içerisinde kurum ve kuruluşlarla yapılan anlaşmalar, protokoller var, bilgilendirme var.. Odamız tarihinde bu bir ilk, bir esnafımızın cenazesi oluyordu ama biz bunu çok sonra duyuyorduk ama internet sayfamızda bu tür paylaşımlara da yer veriyoruz. Artık birbirimizden ve çalışmalarımızdan çok daha çabuk haberdar oluyoruz.

İNTERNET SAYFASI KURULDU: Yeni yönetimin görevi devralmasıyla birlikte Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarlar Odası internet sayfasına kavuştu. İnternet sayfasında oda üyeleriyle yapılan çalışmalar ve oda haberleri yer alıyor.

BİZİM DEĞİŞİME AYAK UYDURMAMIZ GEREKİYOR

Odamız efsane başkanlara sahip olan bir oda, kendileri önemli hizmetler yapmıştır. Zaman değişiyor, jenerasyon değişiyor, çevre değişiyor. Önce ki başkanlarımız görev aldıkları süre zarfı içerisinde çalışmalarını gerçekleştirdiler ama yönetim kurulu olarak bizim hayata bakışımız çok farklı çünkü her şey değişiyor ve bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor. İnternet sayfamızın adını KOMİSO olarak koyduk, odamızın adının kısaltmasını kullandık. Ufkumuz açık, her zaman esnafımızın yanında olacak şekilde çalışıyoruz.

CEMALETTİN ÖZTÜRK’E ANLATTI: Kocaeli Madeni İşler Odası Başkanı Mehmet Onur Okyay, ilk üç ayında yaptığı çalışmaları Özgür Kocaeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’e anlattı.

YEDEK PARÇA ESNAFI YEMEKTE BULUŞACAK

Birliktelik çalışmalarımıza Ramazan ayı itibariyle başladık, esnafımızla düzenlediğimiz iftar programında buluştuk. Oda bütçemize dokunmadan iftar programını gerçekleştirdik. Programda diğer oda başkanlarımız da yerlerini aldılar. Haziran ayı sonunda yedek parça sağlayıcı firmamız önderliğinde yedek parça sağlayıcı esnafımızla yemek organizasyonu düzenleyeceğiz. Organizasyonu İzmit Sanayi Sitesi içerisindeki toplantı salonunda yapmayı hedefliyoruz. Bu tür organizasyonları site içerisinde yer alan farklı meslek gruplarımızla üç ayda bir yapacağız.

BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE: Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Onur Okyay, yönetim kurulu ile birlikte görülüyor. Okyay odayı yönetim kurulu ile birlikte beraberlik içerisinde yönettiklerini söyledi.

AKLIMIZDA BİR TESİS PROJESİ VAR

Makamlar gelip geçicidir ama bizden sonra gelecek olan yönetimlere yardımcı olmamız gerektiği kanaatindeyiz. 1966 yılında kurulmuş Odamızın bir taşıtı binek arabası veya gelir getiren bir yatırımı yok. Esnafımıza, odamıza bir gelir sağlamak istiyoruz ve buna yönelik çalışmalarımız da mevcut. 

YÖNETİMİ YALNIZ BIRAKMADI: Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile oda Başkanı Mehmet Onur Okyay bir araya gelirken Oda Başkanvekili Nafiz Kaçanlar (sağda) ve yönetim kurulu üyesi Salim Yıldırım kendisini yalnız bırakmadı.

DÜĞMEYE BASACAĞIZ VE ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Yeşilova, Bekirpaşa, Vezirçiftliği, Dilovası, Çayırova, Bayrampaşa ve Mehmet Ali Paşa, Derince başta olmak üzere birçok noktada üyemiz var. Bu kadar dağınık yapıdaki esnafları kucaklamak haliyle çok zor oluyor. Üyelerimizi bir çatı altında toplamak istiyoruz. Bir sanayi sitesi inşası daha önce konuşulmuş olan bir konu. Bu projenin hayata geçmesi gerekiyor Çünkü bazı üyelerimizin dükkanları bina altlarında ve bir otopark alanı dahi yok. Oda olarak tek başımıza bir site yapmakta zorlanabiliriz ama bir yerden düğmeye basacağız. Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte çalışacağız, çalışacağız, çok çalışacağız.

ODA BÜTÇESİNE DOKUNULMADI: Seçimlerin ardından çalışmalara başladıklarını ve birlik, beraberliği sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Okyay, oda bütçesine dokunmadan diğer oda başkanlarının da yer aldığı bir iftar programında üyelerle buluşmuştu.

NASIL UYUMLU ŞEKİLDE ÇALIŞIRIZ BAKACAĞIZ

Biz oda yönetim kurulu olarak çalışmalarımızı elimizden geldiğince yapmaya çalışırken, bir yandan da yerel yönetimlerin bizlere belli noktalarda destek olması gerekiyor. Bunu üyelerimiz için yapmaları gerekiyor. Görevi devraldığımızdan beri AK Parti başta olmak üzere neredeyse tüm siyasi partiler ziyaretimize geldi TBMM Başkanvekili Haydar Akar aradı ve tebrik etti. Yerel yönetim belediye başkanlarımızla görüştüğümüz zaman dolu şekilde gitmek istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ile görüştük.  Ben kelimesinden hoşlanmıyorum. Körü körüne bir şeylere destek verme ya da muhalefet olma taraftarı da değilim, değiliz. Ne katkı alabileceğimize nasıl uyumlu çalışmalar gerçekleştirebileceğimize bakacağız.”

AK PARTİ ZİYARET ETTİ: Seçildikleri günden beri oda yönetimini bir çok kurum ve kuruluş ziyaret ederken AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş ve İzmit İlçe Başkanı Ali Güney de odayı ziyaret etti.

ÖZEL SOLMAZ’LA ANLAŞMA İMZALANDI: Özel Solmaz Akademi Kurs Merkezi ile oda arasında anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşma kapsamında oda üyeleri ve yakınları Özel Solmaz Akademi Kurs Merkezi hizmetlerinden daha uygun şartlarda yararlanacak.

ROMATEM’LE PROTOKOL TAMAM: Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarlar Odası arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında oda üyelerine alacakları hizmetlerin kapsamına göre yüzde 15 ila yüzde 25 arasında indirim uygulanacak.

Burs verirken nokta atışı yapıyoruz

Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Onur Okyay, “Başarılı öğrencileri tespit ettik, bu öğrencilerimize burs sağlamak için çalışma yaptık ve bursları öğrencilere ulaştırdık. Bursları verirken kırmızı çizgimiz öğrencinin başarılı bir öğrenci olması. Bir öğrencimiz var 20’ye yakın başarı belgesi almış, şimdi bu çocuğa nasıl burs bağlanmaz? Uçak Mühendisliği bölümünde okuyan bir öğrencimize burs bağladık. Öğrencilerimizi bulurken nokta atışı yapmaya çalışıyoruz çünkü başarılı olan çocukların işlerini daha da kolaylaştırmamız gerekiyor. Burs verme işlemlerimizi kayıt altına alarak yapıyoruz” diyor.  Okyay Çıraklık Okulu ile ilgili de bilgi vererek “Çıraklık Okulu ile ilgili de çalışmalarımız var, okul müdürümüz bizlere gelip sunum yapacak ve bu sunum sonrası okul için neler yapabiliriz üzerine çalışacağız. Yeni bir müdürümüz işinde çok hassas bir insan ve üzerine ne düşüyorsa yapma taraftarı” şeklinde konuştu.

Aidat toplama kapasitemiz üye sayısının 10’da biri

Mehmet Onur Okyay “Aidat konusu çok önemli, bir şeyler yapabilmemiz için maddi imkanlar lazım. Bin 500 küsür üyesi olan bir esnaf ve sanatkar odasının aidat toplama kapasitesi üye sayısının 10’da biri kadar. Bu odayı hep birlikte yönetiyoruz ve bir şeyler yapmak için gelire ihtiyacımız var. Aidat senede bir kere veriliyor, bedeli de 505 TL civarında. Biz esnafımıza gerekli kolaylığı sağlıyoruz, sağlamaya da hazırız. Oda olarak post cihazı alıyoruz, kredi kartıyla ödeme yapabilmeleri için ama lütfen bize haber versinler. Haber veren üyelerimizin ayağına gitmeye çalışacağız. Arasınlar biz üyemize gidelim ya da onlar gelsinler. Bu yönetim gerçekten bir şeyler yapmaya çabalıyor. Aidatlarla öğrencilere daha çok burs sağlayacağız” diyor.

Kapımız herkese açık

Kocaeli Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Onur Okyay “KOSGEB ile görüşmelerimiz devam ediyor ama KOSGEB’in çalışmalarından bizim esnafımızın haberi yok. Biz de bu konuyla ilgili KOSGEB yöneticilerinden rica ettik, gelip üyelerimize konuyla ilgili bilgilendirme yapmalarını istedik. Esnaf Kefalet Başkanlarımız bize çok yardımcı oluyorlar, üyelerimize bilgilendirme yapıyorlar. Bu oda üyeleri oda binasına gelip çayını içebilmeli, esnafımıza kendilerine verdiğimiz değeri göstermek istiyoruz. Herkese kapımız açık, burası esnafın yeridir” diyor.